Telefononi (+355) 695544797

Cart

VITAMINA E (TOCOPHEROLO)

VITAMINA E (TOCOPHEROLO)

L500.00

Compare
Category:

Share this product

Vitamina E ekziston në tetë forma kimike (alfa, beta, gama dhe delta-tokoferole dhe alfa, beta, gama dhe delta-tokotrienole) te cilat ndryshojnë midis tyre për nivelet e aktivitetit biologjik. Vitamina E në formën  alfa (α),e njohur gjithashtu si tokoferoli, është e vetmja në gjendje për të përmbushur nevojat e njeriut.

BENEFITET E VITAMINES E

Vitamina E kryen veprimin e saj antioxidant në nivele të ndryshme:

– Parandalon oksidimin e acideve yndyrore që gjenden në membranat qelizore, duke mbrojtur veçanërisht strukturat dhe indet që kanë më shumë aktivitet, duke përfshirë për shembull, qelizat e kuqe të gjakut, muskujt, lëkurën.

Mbron nga oksidimi, gjatë procesit të absorbimit në zorrë, edhe substanca të tjera, të tilla si vitaminat e grupit B, C dhe A, duke favorizuar kështu një përdorim optimal te tyre.

I lejon qelizat e kuqe të gjakut për të transportuar më shumë oksigjen në inde, duke përmirësuar, për shembull, funksionalitetin e muskujve dhe te zemrës, si dhe duke rritur kapacitetin për rezistencë.

Favorizon dilatimin e enëve të gjakut dhe forcon muret e kapilareve.

Zvogëlon mundësinë e formimit të trombeve (veprimi antikoagulant).

– Ngadalëson procesin e plakjes.

– Ajo është efektive në mbrojtjen e trupit nga fillimi i tumoreve.

– Stimulon sistemin imunitar, duke përmirësuar kapacitetin mbrojtes të trupit nga faktorë të jashtëm siç janë mikrobet, viruset dhe ndotja.

– Parandalon arteriosklerozen, stimulon qarkullimin, përmirëson presionin e gjakut dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës (sidomos në duhanpirësit) dhe formimin e variçeve.

– Përmirëson aktivitetin e muskujve.

– Parandalon dhe lehtëson shërimin e cikatriceve dhe plagëve te lëkurës, çrregullimeve te lëkurës (aknet), plagëve, djegieve (në këto raste është përdorur shpesh në formën e pomadave ose kremerave për t’u përdorur nga jashtë).

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “VITAMINA E (TOCOPHEROLO)”

8 + 1 =